Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní informace o chovu fretek

Výchova fretky

K výchově musíme přistupovat rozdílně u mláděte a u dospělého jedince. Hlavně nesmíme zapomínat, že fretka je opravdu chytré zvířátko.Většina nováčků majitelů ji hodně podceňuje, a pak se nestačí divit :o)

 

Výchova mláděte :

. 

Malou fretku si přineseme domů když je ji  7 týdnů. Je to malinkaté stvoření, co se vejde do dlaně. Hrozitánsky roztomiloučké. A hned ten první den se začne projevovat, je-li to suverén, nebo rozmazleňátko.To ani moc nezávisí na původním majiteli, prostě povahový rys. Zažila jsem obojí.To suverénní škvrně hnedka prostuduje všechno kam může vlézt, ochutná granulky, napije se, kousne do nohy každého, kdo se mu připlete do cesty a spokojeně se uvelebí v novém pelíšku. Rozmazleňátko udělá to samé téměř, jenže pak začne plakat, hledat mámu anebo něco či někoho, ke komu se potřebuje přitulit. Naštěstí většinou jen ten jeden den pláče.

Od druhého dne nastává čas k výchově.To znamená je to mládě, potřebuje si hrát. Freťata si nejraděj hrají na kousanou. To hodně nových majitelů nečeká, a jsou vykulení, jak to že to tak kouše! Zoubky to má ostré, sice maličké, ale kousnout umí pořádně. Jestliže máme freťátko od chovatele, které už je tzv.osahané, je situace  lepší, fretě se tolik nebrání, když ho vezmeme do ruky. Pokud máme mládě z farmy nebo ze zverimexu (ta jsou většinou také z farem), bývá to o dost horší. Tato freťata koušou nejen ve hře, ale brání se každému dotyku lidské ruky, nejsou na to zvyklá.V každém případě platí, že se nesmíme zaleknout, a bát se kousnutí. Ze začátku je důležité si na kousnutí zvyknout, brát mládě do rukou jak to nejčastěji je možné a neječet, nepištět a vlastně ani moc nereagovat. Jen když dojde v silnějšímu kousnutí, houknout jednoznačný nesouhlas, a zavřít mládě do klece. Jakoby ho odstrčit, dát mu to najevo. Rozhodně fyzicky NETRESTAT! Když začneme s tresty, změní se výchova v boj kdo z koho,a člověk nemá šanci se s fretkou spřátelit. Mládě většinou vypadá, že mu zavření do klece nevadí, zaleze si a vypadá že spí. Ale to je jen zdání.Vždy mu to vadí. Proto je dobré za chvíli ho pustit zase ven a zkusit si znovu hrát a mazlit. Když opět kousne, tak opakovat. Ono velmi rychle pochopí, o co tu jde.

No pak je důležité naučit toho tvorečka mazlit. Já mám heslo:  mazlit, mazlit, a když nechce tak mazlit.  Prostě umazlit do bezvědomí :o) Když je utahané, vyblbnuté, tak to čapnu, a muchlám hlavně za krkem, jednou rukou to držím, aby nemohlo utéct a druhou mazlím a drbu kožíšek. Ze začátku je nenechám utéct, a opravdu se brání jen chvilku. Mám osvědčené, že si na to mláďata velice rychle zvyknou a přijdou na to, že se jim to moc líbí. Po krátké době už sama chodí po hraní se přitulit a pomazlit.

To je doba, kdy už si člověk říká, hurá, už je to hodňoučké a takové miloučké. Sice to dělá lumpárny, ale pak se pomazlí a je vše krásné.To trvá pár měsíců, majitel přestane být ostražitý a důsledný ve výchově a bác ho, nastane puberta! A nejednou jakoby žádné měsíce výchovy nebyly  :o) F retka kouše, dělá naschvály, vyžaduje neustálou pozornost, udělá bobek kde ji napadne, při pokusu pomazlit klidně člověka rafne do nosu a viditelně z toho má psinu. Kousne do každé nohy, která si nedá pozor, vleze do nohavice, aby mohla kousnout, krade bačkory a schovává je. No prostě miláček v pubertě, o moc se neliší s člověčím puberťákem, také by to člověk nejraděj roztrh´ jak hada!. V tomto období je nejdůležitější zachovat klid! Důsledně dodržovat pravidla, být v klidu a vydržet. Ono to totiž celkem dobře přejde, tak za měsíc až dva, freťulka dospěje a bude z ní ten vysněný mazlík a kamarád po zbytek života.

Jak naučit fretku čistotnosti

Tady se vyplatí důslednost a trpělivost. U mláděte i u dospělé fretky, kterou bychom si případně pořídili a neuměla to, je postup stejný. Jakmile se fretka probudí, po chvilce potřebuje na záchod. Většinou začne couvat někam do rohu a zvedá ocásek.  V tu chvíli ji honem čapnem a dáme na záchůdek s kočkolitem. Když se akce povede, pochválíme, případně dáme odměnu malinkou.  Když je fretka puštěná a běhá, musíme ji pořád hlídat a sledovat, jestli znovu nezačne couvat. Když ano, akci zopakujem. Takto je potřeba hlídat několik dní a opakovat a opakovat. Většina fretek to pochopí a jsou pak vzorné. Nesmíme ovšem zklouznout k trestům za každý bobek vedle. Tím by se učení změnilo v boj a ten většinou člověk nevyhraje.A pak ještě musíme posilnit nervy v pubertě fretky,  to  je období, kdy každá fretka dobré mravy zapomene a chová se nezvedeně ve všech oblastech. No ostatně jako lidský puberťák...

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bydlení

(IvaD., 25. 4. 2007 10:23)

:o) tak dobře,zařadím i článek o bydlení fretek

jovadobooova

(fteteska, 15. 4. 2007 12:43)

Ahoj!
Nevím kdo je autorem tohoto blogu ale je moc hezký.Moc vás prosím na internetu jsem nenašla žádný pořádný blog nebo stránku o fretkách!možná to je něco s popularitou tohodle malého stvořeníčka které je tak roztomilé al e nikde se nemůžu pořádně dočíst kde a jak by měli správně bydlet.Možná si říkáte proč si nekoupím knížku ale rodiče se semnou domluvili nat se podívám na internet a tapr pak kupuju literaturu o fretkách.Taky j e problém že v našem městě at už v knihkupctví nebo ve zverimexu nemají pořádnou knížku.A tak vá rpsím dejte sem rubriku BYDLENÍ možná existují jiné stránky ale mě se zalíbili tyhle a myslím že jak správně ubytovat fretku by nepomohlo jenom mě ale i víc lide.Předem moc děkuji tomu kdo se namáhal aby vznikl tenhle bllog.