Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní informace o chovu fretek

Výchova fretky

K výchově musíme přistupovat rozdílně u mláděte a u dospělého jedince. Hlavně nesmíme zapomínat, že fretka je opravdu chytré zvířátko.Většina nováčků majitelů ji hodně podceňuje, a pak se nestačí divit :o)

 

Výchova mláděte :

. 

Malou fretku si přineseme domů když je ji  7 týdnů. Je to malinkaté stvoření, co se vejde do dlaně. Hrozitánsky roztomiloučké. A hned ten první den se začne projevovat, je-li to suverén, nebo rozmazleňátko.To ani moc nezávisí na původním majiteli, prostě povahový rys. Zažila jsem obojí.To suverénní škvrně hnedka prostuduje všechno kam může vlézt, ochutná granulky, napije se, kousne do nohy každého, kdo se mu připlete do cesty a spokojeně se uvelebí v novém pelíšku. Rozmazleňátko udělá to samé téměř, jenže pak začne plakat, hledat mámu anebo něco či někoho, ke komu se potřebuje přitulit. Naštěstí většinou jen ten jeden den pláče.

Od druhého dne nastává čas k výchově.To znamená je to mládě, potřebuje si hrát. Freťata si nejraděj hrají na kousanou. To hodně nových majitelů nečeká, a jsou vykulení, jak to že to tak kouše! Zoubky to má ostré, sice maličké, ale kousnout umí pořádně. Jestliže máme freťátko od chovatele, které už je tzv.osahané, je situace  lepší, fretě se tolik nebrání, když ho vezmeme do ruky. Pokud máme mládě z farmy nebo ze zverimexu (ta jsou většinou také z farem), bývá to o dost horší. Tato freťata koušou nejen ve hře, ale brání se každému dotyku lidské ruky, nejsou na to zvyklá.V každém případě platí, že se nesmíme zaleknout, a bát se kousnutí. Ze začátku je důležité si na kousnutí zvyknout, brát mládě do rukou jak to nejčastěji je možné a neječet, nepištět a vlastně ani moc nereagovat. Jen když dojde v silnějšímu kousnutí, houknout jednoznačný nesouhlas, a zavřít mládě do klece. Jakoby ho odstrčit, dát mu to najevo. Rozhodně fyzicky NETRESTAT! Když začneme s tresty, změní se výchova v boj kdo z koho,a člověk nemá šanci se s fretkou spřátelit. Mládě většinou vypadá, že mu zavření do klece nevadí, zaleze si a vypadá že spí. Ale to je jen zdání.Vždy mu to vadí. Proto je dobré za chvíli ho pustit zase ven a zkusit si znovu hrát a mazlit. Když opět kousne, tak opakovat. Ono velmi rychle pochopí, o co tu jde.

No pak je důležité naučit toho tvorečka mazlit. Já mám heslo:  mazlit, mazlit, a když nechce tak mazlit.  Prostě umazlit do bezvědomí :o) Když je utahané, vyblbnuté, tak to čapnu, a muchlám hlavně za krkem, jednou rukou to držím, aby nemohlo utéct a druhou mazlím a drbu kožíšek. Ze začátku je nenechám utéct, a opravdu se brání jen chvilku. Mám osvědčené, že si na to mláďata velice rychle zvyknou a přijdou na to, že se jim to moc líbí. Po krátké době už sama chodí po hraní se přitulit a pomazlit.

To je doba, kdy už si člověk říká, hurá, už je to hodňoučké a takové miloučké. Sice to dělá lumpárny, ale pak se pomazlí a je vše krásné.To trvá pár měsíců, majitel přestane být ostražitý a důsledný ve výchově a bác ho, nastane puberta! A nejednou jakoby žádné měsíce výchovy nebyly  :o) F retka kouše, dělá naschvály, vyžaduje neustálou pozornost, udělá bobek kde ji napadne, při pokusu pomazlit klidně člověka rafne do nosu a viditelně z toho má psinu. Kousne do každé nohy, která si nedá pozor, vleze do nohavice, aby mohla kousnout, krade bačkory a schovává je. No prostě miláček v pubertě, o moc se neliší s člověčím puberťákem, také by to člověk nejraděj roztrh´ jak hada!. V tomto období je nejdůležitější zachovat klid! Důsledně dodržovat pravidla, být v klidu a vydržet. Ono to totiž celkem dobře přejde, tak za měsíc až dva, freťulka dospěje a bude z ní ten vysněný mazlík a kamarád po zbytek života.

Jak naučit fretku čistotnosti

Tady se vyplatí důslednost a trpělivost. U mláděte i u dospělé fretky, kterou bychom si případně pořídili a neuměla to, je postup stejný. Jakmile se fretka probudí, po chvilce potřebuje na záchod. Většinou začne couvat někam do rohu a zvedá ocásek.  V tu chvíli ji honem čapnem a dáme na záchůdek s kočkolitem. Když se akce povede, pochválíme, případně dáme odměnu malinkou.  Když je fretka puštěná a běhá, musíme ji pořád hlídat a sledovat, jestli znovu nezačne couvat. Když ano, akci zopakujem. Takto je potřeba hlídat několik dní a opakovat a opakovat. Většina fretek to pochopí a jsou pak vzorné. Nesmíme ovšem zklouznout k trestům za každý bobek vedle. Tím by se učení změnilo v boj a ten většinou člověk nevyhraje.A pak ještě musíme posilnit nervy v pubertě fretky,  to  je období, kdy každá fretka dobré mravy zapomene a chová se nezvedeně ve všech oblastech. No ostatně jako lidský puberťák...

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

IvaDolhy

(odpověď, 21. 7. 2009 19:51)

...a ještě dodám, přemýšlet o zbroušení zubů je něco tak hnusnýho, že bych to nejdříve nechala udělat Vám,co?
A nebo bez veškerých emocí Vám nabízím,že si fretku vezmu a dám ji lidem, kteří ji zvládnou a neublíží. Nebojte, soudit nehodlám, jen pomůžu té fretce.
Přeci jen, fretka je šelma, ne plyšák,je nutné vědět co si pořizuju za zvíře.
Zavolejte mi, pomohu 776199155

odpověď

(IvaDolhy, 21. 7. 2009 19:44)

No, jelikož jsou oba poslední komentáře se stejné IP adresy,tak odpovím najednou této slečně nebo paní.
Vážně si myslíte, že všechny fretky,které nám prošly útulkem nás hned měly rády? Nečetla jste o rozervaných rukách , chození ve vysokých botách doma a o rukavicích. O utocích rozzuřeného tchoře, kterého jsme převychovávali rok? Opravdu myslíte že píšu jen tak a nevím o čem to mluvím? Na druhou stranu se mi ale opravdu nestalo,že by mne mládě fretky natolik kousalo,že bych si s tím nevěděla rady. Je prostě potřeba to zvířátko respektovat a vychovávat. Momentálně mám malou polotchořku.Kdyby ji měl ve výchově někdo,kdo brečí nad kousnutím,tak by z ní dnes byla další nevychovaná "kousavá bestie" které se mi sem dostávají na převýchovu. A představte si,trvá mi to maximálně týden a nekousnou mne. Mladé fretky fakt ne. Déle trvá převýchova staré fretky,které lidi ubližovali. Ale i to zvládáme dobře. Takže si ty moje rady přeberte a zkuste si z nich vzít to podstatné co tam je. 8mi měsíční fretka není ten tvor,ze kterého má mít člověk strach,ale je to mládě,co si potřebuzje hrát,vydovádět se, musíte si získat její důvěru,nesmí mít hlad!!(granule stále k dispozici) a musí cítit lásku. Jakmile toto všechno má, nemá důvod kousat.

fretka

(fretka, 21. 7. 2009 13:04)

jojo řeči že si kousají jen tak že vás mají rádi.. Ale kousat tak že se to nedá už vydržet tak to už je něco jinýho..

Pomoccc

(Silvie, 21. 7. 2009 13:01)

Prosím o velkou pomoc, moje fretka Merlin je 8 týdnů stará, šíleně,ale opravdu šíleně kousá. Prokousne prst až do té doby dokud z něj nevalí krev.. Fyziky ho netíráme,tak není důvod útočit.. jeden den je v klkidu a druhý by mě sežral.. opravdu nevím co mám dělat ,ale čekat pár měsíců to opravdu nejde.. Dají se nějak zbrousit zuby?? Nebo něco??

TEREZKA-ODPOVED

(Jerry, 7. 7. 2009 23:25)

Terezko... Tady nepomuze nic jineho nez jenom slovo VYDRZ!! Chce to trpelivost... to je nejvetsi zbran proti fretkam... ted je fretka v stadiu kdy vsechno zkousi co si muze dovolit... Musis byt trpeliva. A hlavne nesmis polevit v tom v cem si predtim nepolevila! Nesmis zmeknout! vydrz... urco to dobre dopadne!

tana

(Jerry, 7. 7. 2009 23:21)

Tano... s tim se neda nic delat... Jelikoz fretka je trosku uz vetsi zvire, mela bys k tomu mit svoleni od vsech pribuznich co s tebou bydli... Musis si uvedomit i nektera fakta o fretce ktere budes muset s tvymi rodici podstoupit... Pach,starost,praci,pubertu... Skus to jeste s rodici probrat. ja jsem takovy problem nemel. Me rekli"kdyz se o to budes starat, tak si sem vem klidne i slona" :-D. ja byt tebou tak najdu si nejaky pekny videa, najdu si nejaky cteni o fretce, nejake fotky a ukazu je rodicum aby se s ni trosku seznamili, a musis doufat ze se jim zacne libit, Jinak opravdu nejde delat nic jinyho...

fredky

(tana, 3. 4. 2009 18:25)

moja mamka mi mnechce dovolit fredku co s tim???????

komentík

(Helča, 25. 1. 2009 22:41)

víš jak si psala že to rozmazleňátko kňourá většinou jeden den?? já měla fretku a tu když sme přinesli tak kňourala 14 dní :) hold měla slečna výdrž :)

odpověď

(IvaDolhy, 29. 11. 2008 19:40)

nesmíte jí dát najevo,že se bojíte kousnutí. Já je čapnu za hlavou a předníma nohama tak,aby mne nemohly kousnout a muchlám. Musíte ji naučit,že pohlazení a drbání kožichu se jí líbí. Ted máte fretku v pubertě, to koušou včechny a zlobí, ale neustávejte v úsilí,určitě se to nakonec podaří.

Julinka

(Tereza, 29. 11. 2008 19:27)

už jsou to dva měsíce co jí učim aby mě nekousala a pořad to nezabírá. Mam rozkousaný ruce a pořád nevim jak jí to mam odnaučit.Mam jí pět měsícu a ani jednou jsem jí za tu dobu nebouchla.Každy den si s ní hraju a hladim jí.Pomohla byste mi prosim jak jí to mam odnaučit.Děkuji

FRETULE

(ALENA, 28. 8. 2008 0:37)

DOBRY DEN TADY LOBKOVICE SOUSEDI MARKU. TO POVIDANI A TY STRANKY JSOU UŽASNY A SUPER.NEMA TO CHYBU! ZAS JE CLOVEK O NECO VIC CHYTREJSI.MEJTE SE HEZKY ZDRAVI ALENA A HLAVNE FILIPEK !

nas Eda

(gabriela, 17. 7. 2008 11:13)

No to bol uzasny clanok,my mame mlada fretky 3 tyzdne,vsetko je fajn az na ten zachodik,u nas to je trochu tazsie,mame ju vonku vo voliere a tam sa to nechce naucit,ma tam sice 2 zachodky ale velmi malo ich pouziva,alebo ich odsunie a spravi to za zachodkom,alebo to da kde ju napadne..ale aj tak je to mazlik..ak by ste mali cas mi odp tak moja adresa je gabriela33@libimseti.cz dakujem

odpověď

(IvaDolhy, 19. 6. 2008 12:54)

Dobrý den,
to co popisujete může znamenat že buď si s Vámi chce hrát ,většinou na kousanou, vyžaduje Vaši pozornost. Ono kousnutí neznamená že Vás nemá rád. A je-li nekastrovaný,tak to znamená pravý opak,než si myslíte, velmi se mu líbíte ,proto se do Vás zakousne a chce Vás odtáhnout do soukromí.
Takže doporučuji buďto kastraci, pak toto úplně přestane. A jestli je to výrazem hry,tak ho usměrněte,dejte mu najevo,že kousnutí je moc,ale ukažte mu ,že hrát si chcete,jen aby nekousal.Když kousne, odstrčte ho,zavřete ho na chviličku,když nekouše,tak si s ním hrajte. Brzy to pochopí,uvidíte. Oni jsou tááák mazaní....

Fretka

(Luděk, 18. 6. 2008 21:46)

Dobrý den, máme s přítelkyní fretku, asi 4 měsíce (teď přesně nevím). Fretka je stará rok a 3 měsíce. Jmenuje se Mos, je to sameček. Přítelkyni asi tak nějak "bere", mně však očividně nemá rád:/ Jako kdyby se mnou neustále bojoval. Přitom jsem na něj mnohem hodnější než přítelkyně:) Líže mi holou nohu a pak opravdu silně kouše. Bojím se, že jsme udělali při výchově nějakou chybu:( Nemáte taky podobnou zkušenost? Byl bych rád za nějaký tip co s tím Mosákem..

záchůdek

(DIVAD, 24. 2. 2008 13:37)

Dobrý dne chtěl bych se zeptat jestli by jste nám mohla poradit jak naučíme chodit fretku na kočkolit v nelbližší době si jí chceme pořídit dá se říct že jí už máme zamluvenou ale docela nás trápí tento fretčí zvyk. Prosím odpověd zašlete na email: Bodlinak@seznam.cz

Boža reaguje

(IvaDolhy, 26. 10. 2007 22:11)

Abych řekla pravdu,nechápu jak mám reagovat na podobné vzkazy. Marie a Kato,nenechaly jste e-mail, zkuste mi napsat.Mám tady na stránkách vlevo odkaz "pošta",to jde přímo na muj e.mail. Fretky jsou kousavé,jen když se špatně vychovávají. Doporučuju přečíst knížky a webové stránky o fretkách.

pomozte

(kata, 25. 10. 2007 18:39)

mame s kamaradkou fretku je spolecna je u kamaradky jednou ji chtela dat najist a otevrela chtela vzit jeji misku ale ona zacala hrozne pistet a rozbehla se za ni a hryzla do krve (ta miska byla prázdná) je jí asi 10 měsíců a je to samec (dost hryzavá fretka). Děkuji předem

cetie

(marie 10.10., 10. 10. 2007 15:20)

mám asi 3 tejdny fretku hrozně kouše a pořád se drbe když ji nepustim z klece tak vyhrabe celou misku se žrádlem takže je o zábavu postaráno je vážně hrozná

Re :

(Týna, 3. 8. 2007 12:45)

Zdravím,
tyhle stránky jsou fakt super a moc sem se nasmála, když jsem četla výchovu mláděte :)) Jako by to bylo napsáno o našem Drákulkovi! :))http://fotoalba.cz/fotky/5572689
Přeju hodně zdaru, Týna!

proste good

(Silvka, 4. 5. 2007 21:19)

tyto stranmky nemaji chybu ale prece jen sem napisu stranky pro inspiraci!! :D www.fretka.cz ale reknu vam ze takovyto krasny stranky bych neudelala ani kdyby ja nevim co...